fbpx
Select Page
Znajomosci

JAK ZNALEŹĆ PRACĘ W IT PO ZNAJOMOŚCI?

Tomek-Sapalski-Picture

TOMEK SAPALSKI

Szukanie pracy po znajomości to temat dość kontrowersyjny. Jednak moim zdaniem jest to jedna z najlepszych i najskuteczniejszych metod znalezienie zatrudnienia, szczególnie w branży IT. Dlaczego? Poniżej dzielę się swoimi przemyśleniami.


Pamiętam jak 17 lat temu przyjechałem do Dublina, byłem świeżo po studiach i szukałem pracy jako programista. Rozmawiałem z kolegą Irlandczykiem i zwierzyłem mu się, że kiedyś w Polsce podczas rekrutacji nie przyjęli mnie mimo wysokich kwalifikacji, a zatrudnili kogoś innego, po znajomości właśnie. Wytłumaczyłem mu sytuację i szczerze mówiąc liczyłem na pewnego rodzaju pocieszenie czy zrozumienie, że no niestety nie mogłem nic zrobić, a jednak odpowiedź była zupełnie inna. Dla Irlandczyka było oczywiste, że ten drugi kandydat miał po prostu dobrą sieć kontaktów – tzw. dobry networking i że jest to jedna z cech, którą powinien posiadać kandydat ubiegający się o pracę. To było dla mnie ogromne zaskoczenie i spowodowało totalną zmianę w moim myśleniu. Wcześniej zawsze wydawało mi się, że jak ktoś wygrywa rekrutację ze względu na znajomości to, że jest to „nie fair”. A jednak okazuje się, że networking zależy tylko od nas, możemy go sobie zbudować i jest to duży atut!
To była dla mnie nowość. Ja podchodziłem do tego raczej w taki sposób, że liczy się najlepsze wykształcenie i umiejętności na papierze, i że powinno się przechodzić rekrutację etap po etapie, a na końcu wygrywa najbardziej odpowiedni kandydat. Wydaje mi się, że nadal sporo osób może podobnie na to patrzeć i czuć się potraktowana niesprawiedliwie, jeśli nie dostanie pracy ze względu na brak znajomości. Tym, którzy tak uważają chciałbym spróbować zmienić myślenie i pomóc przełamać pewną barierę z tym związaną.

Zacznijmy od takiego przykładu, czy jeśli Twój blog, webinar, czy kanał na YouTube pomógłby Ci w znalezieniu pracy to uważasz, że byłoby to niesprawiedliwe? To też jest pewna forma znajomości. Potencjalny pracodawca znalazł Cię w Internecie i postanowił zaproponować Ci pracę, bo podoba mu się to, co robisz. To już nie wydaje się tak bardzo nie fair, prawda?

Chciałbym podzielić się kolejnym przykładem. Pewien Polak otworzył start-up w Nigerii. Potrzebował deweloperów i postanowił zrobić rekrutację. Mimo zaleceń swoich pracowników, którzy radzili, żeby wziął kogoś od nich po znajomości, nie posłuchał i postanowił dać ogłoszenia do gazet i Internetu. Następnego dnia, kiedy pojawił się w biurze – miał w skrzynce 10 000 CV. Wyobrażacie sobie? Po jednym dniu! Jak się później okazało, większość z tych zgłoszeń pochodziła od osób, które zupełnie nie miały kwalifikacji na to stanowisko, a proces weryfikacji tak dużej ilości dokumentów był wręcz niemożliwy. W związku z tym Polak w końcu dał się przekonać i faktycznie poprosił o polecenia swoich pracowników, co było strzałem w dziesiątkę.
Powyższe przykłady dobrze obrazują powody, dla których firmy płacą za rekomendacje. Szczególnie w dużych korporacjach, często zdarza się, że pracownicy otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 500-2000 zł za polecenie dobrego pracownika. To jest sytuacja, w której zarówno pracodawca jak i pracownik odnosi korzyści. Dlaczego? Pracownicy mają szansę pracować z ludźmi, którym ufają i których dobrze znają, a pracodawcy zyskują rzetelne polecenia i mogą uniknąć długiego i często żmudnego procesu rekrutacji. Zauważ też, że pracownicy chcą raczej pracować z osobami, które są wykwalifikowane i dobrze wypełniają swoje zadania. Także nie ma tutaj właściwie ryzyka, że polecony zostanie ktoś nieodpowiedni.
Warto w tym momencie zapytać siebie, ile znam takich osób, które chętnie i z czystym sumieniem poleciłyby mnie do pracy w branży? Odpowiedź pokazuje, jak dobrą masz sieć kontaktów.

Z mojego doświadczenia wynika, że zbudowanie swojej sieci profesjonalnych kontaktów jest dużo ważniejsze niż nauczenie się kilkunastu technologii. Zawsze może okazać się, że akurat jednej brakuje aktualnie w Twoim CV, ponieważ te nieustannie się zmieniają.  Patrząc z innej strony, jeśli okaże się, że w 100% spełniasz wymogi pracodawcy, wszystko znasz i potrafisz, masz doświadczenie to być może wcale tak naprawdę nie chcesz tej pracy, bo nie stawia ona przed Tobą żadnych nowych wyzwań? To są pytania, na które pracodawca nie zna odpowiedzi i nie znajdzie ich w CV. Odpowiedzi może jednak uzyskać pytając Twoich znajomych.
W Irlandii i być może w Polsce aktualnie również, zatrudnia się według tzw. attitude, czyli podejścia do pracy. Pracodawca chce mieć pewność, że pracownik dobrze się czuje, chce pracować i nie odejdzie z dnia na dzień. Same kwalifikacje i ukończone szkoły nie są w tym momencie najważniejsze.

Na podsumowanie moich rozważań, zebrałem dla Was kilka rad, które mam nadzieję pomogą Wam w zbudowaniu własnej sieci kontaktów i tym samym zwiększą Wasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

1.    Dziel się swoją wiedzą w Internecie! Załóż bloga, kanał na YouTube. Nie musisz być ekspertem w swojej dziedzinie, ale ważne żeby pisać, o tym co robisz, jak sobie radzisz, jakie masz problemy i jak je rozwiązujesz. To droga jest najważniejsza – proces jaki przechodzisz podczas nauki i sposób w jaki dzielisz się swoją wiedzą.

2.    Postaw na autopromocję. To właściwie uzupełnienie poprzedniej rady. Nie ma takich osób na świecie, które nie muszą się promować. Chwal się tym co robisz, czy podczas rozmów ze znajomymi, rodziną, itp. Im więcej osób będzie wiedziało jakie masz pasje, czym się zajmujesz, jak sobie radzisz, tym prędzej ktoś szukając specjalisty w Twojej dziedzinie zwróci się do Ciebie po pomoc w pierwszej kolejności! To taki marketing szeptany, który jest bardzo istotny w procesie pozyskiwania pracy po znajomości.
3.    Pomagaj innym za darmo! Nie bój się dzielić wiedzą, to przyniesie Ci mnóstwo korzyści w przyszłości. Nie daj się złapać w pułapkę „jeśli będę wszystkim pomagał za darmo, to nic nie zarobię”. Działa to dokładnie na odwrót. Ludzie najchętniej właśnie w ramach wdzięczności chcą pracować z takimi osobami, które wcześniej podzieliły się czymś bezpłatnie i zyskały w ten sposób zaufanie!

4.    Zbuduj profesjonalny profil na LinkedIn. Szczególnie w branży IT jest to bardzo istotne. To tam najczęściej pracodawcy sprawdzają wszystkich kandydatów. LinkedIn to bardzo dobre narzędzie, za pomocą którego można się pokazać od strony zawodowej. Na swoim profilu możesz zbudować ogromną bazę przydatnych kontaktów. Dzięki temu Twoje CV może dziennie zobaczyć mnóstwo osób. Jeśli dodatkowo masz referencje, na pewno bardzo podniesie to wartość Twojego profilu. Poproś o nie znajomych z poprzednich prac.

5.    Pamiętaj, że to co dajesz innym, zawsze do Ciebie wróci! Jeśli czujesz się sfrustrowany, że być może za dużo pomagasz, dajesz rad, a ludzie tylko biorą i nie dostajesz nic w zamian, zastosuj prosty trick. Po każdym podziękowaniu powiedz „wiem, że Ty byś mi też pomógł”. Zobaczysz, że zapadnie to w pamięci tej drugiej osoby na długo.
Mam nadzieję, że moje przemyślenia pomogą Ci nieco inaczej spojrzeć na pracę po znajomości i nie będzie to już temat tak kontrowersyjny. Kto wie, może dzięki networkingowi otworzą się dla Ciebie zupełnie nowe możliwości?